برای خرید یک پیچ گوشتی مناسب و با کیفیت، باید به نکاتی توجه کنید که باعث یک خرید مقرون به صرفه گردد. همچنین باعث شود تا بتوانید از این ابزار برای مدت زمان طولانی‌تر استفاده کنید.

برای خرید یک پیچ گوشتی مناسب، باید توجه کنید که حداقل 8 سایز اصلی آن درون مدل‌های ست وجود داشته باشد. اگر قصد خرید ست را ندارید باید بدانید که به مدل‌های تخت و چهارسو نیاز پیدا خواهید کرد. 5 عدد پیچ گوشتی تخت و ترجیحا 3 عدد پیچ گوشتی چهارسو با سایزهای مورد نظر.
بهتر است پیچ گوشتی خریداری کنید که سر آن خاصیت آهنربایی داشته باشد. همچنین توجه کنید تا سری آن از جنس کروم وانادیوم باشد تا مقاومت بالایی در زمان کار داشته باشد.
دسته پیچ گوشتی نباید دارای پلیسه باشد. باید توجه کنید که دسته پیچ گوشتی کاملا سالم باشد تا در زمان کار با آن، احساس ناراحتی و مشکل نداشته باشید.
دسته پیچ گوشتی بیش‌ترین نقش را در ایجاد گشتاور و میزان وارده به پیچ دارد. بنابراین پیچ گوشتی‌هایی که دسته بلندتری دارند، گشتاور بیش‌تری را اعمال می‌کنند.
در مدل‌های ضربه خور، تنها تشتک مهم نیست. در واقع باید داخل بدنه پیچ گوشتی هم با عناصر آلیاژی (ترجیحا فولاد) پر شده باشد تا استحکام و مقاومت بالاتری داشته باشد.
برای انتخاب پیچ گوشتی، به جنس دسته توجه کنید. بهترین مدل‌هایی که از لحاظ جنس دسته بین کاربران محبوب است، پیچ گوشتی‌های با دسته سیلیکونی است. این دسته‌ها کم‌تر لیز خورده و راحتی بیش‌تری در زمان کار خواهند داشت.
استفاده از بند اطمینان در طراحی این ابزار امری حیاتی و ضروری محسوب نمی‌شود. اما ک امکان بسیار ساده و کاربردی برای افرادی است که در ارتفاع کار کرده و یا در محل‌هایی هستند که احتمال افتادن و گم شدن و یا حتی آسیب دیدن وسیله وجود دارد.
گارانتی و خدمات پس از فروش اگرچه در این ابزارها و مخصوصا در مدل‌های معمولی آن‌ها خیلی مهم نیست. اما داشتن ان موجب می‌شود تا اطمینان کافی از جنس ابزار و طول عمر داشته باشید. علاوه بر این خرید از برندهای معتبر و با سابقه خوب، باعث می‌شود تا ابزاری با عملکرد بهتر و طول عمر بالاتر را در اختیار داشته باشید.

نحوه استفاده از پيچ گوشتي

براي استفاده از تمامي ابزارها چه ساده باشند و چه پيشرفت، بايد طبق دستورالعمل رفتار كنيد. اين دستور العمل براي پيچ گوشتي بسيا ساده است. با اين حال در اين بخش نكاتي را كه بايد براي استفاده از يك پيچ گوشتي در نظر بگيريد، عنوان كرده‌ايم.

ابتدا پيچ گوشتي مورد نظر متناسب با پيچي كه مي‌خواهيد آن‌را باز يا بسته كنيد را انتخاب كنيد. در اين انتخاب علاوه بر شكل سري پيچ گوشتي، بايد به سايز آن نيز توجه كنيد.
پس از انتخاب پيچ گوشتي مورد نظر سر پيچ گوشتي را درون حفره پيچ و منطبق بر شيار آن قرار دهيد و كنترل كنيد كه آيا سايز پيچ گوشتي انتخاب شده متناسب با پيچ است يا خير.
پس از حصول اطمينان از چفت شدن پيچ گوشتي درون شيار پيچ، اگر قصد بستن پيچ را داريد، با يك دست پيچ را نگه داشته و با دست ديگر سعي كنيد كه پيچ گوشتي را عمود بر پيچ و درون شيار آن نگهداريد.
بدون جدا كردن پيچ گوشتي از پيچ سعي كنيد تا چند دور اول را بچرخانيد. مخصوصا اگر قصد بستن پيچ را داريد. با اين كار از كج شدن پيچ در محل خود در زمان بستن جلوگيري خواهيد كرد.
براي باز كردن پيچ، پيچ گوشتي را به سمت چپ بچرخانيد. بنابراين براي بستن پيچ بايد خلاف اين جهت اقدام كنيد.
براي ادامه كار (سفت كردن پيچ) بعد از قرارگيري آن در محل مورد نظر، ديگر نياز به نگه داشتن پيچ نخواهيد داشت. بايد دست خود را برداشته و افزايش ميزان نيرو، آن‌را سفت كنيد.

نكته مهم در استفاده از پيچ گوشتي و در زمان چرخاندن آن بر روي پيچ، دقت در منطبق شدن سري اين وسيله بر روي شيار پيچ است. در صورتي‌كه اين نكته رعايت نشود، ممكن است به علت لقي پيچ گوشتي سر خورده و از جاي خود حركت كند. تكرار اين امر موجب خراب شدن سر پيچ (شيار) مي‌گردد. در اين زمان بايد به تعويض پيچ اقدام كنيد.
نکات ایمنی برای کار با پیچ گوشتی

درست است که پیچ گوشتی یک وسیله ساده و ابتدایی برای کار است. اما برای استفاده از همین وسیله ساده، باید نکات ایمنی و اصولی کار با آن را نظر بگیرید.

در زیر به بررسی این نکات می پردازیم:

اگر قصد باز و بسته کردن پیچ‌های دور بالا دارید، بهتر است به سراغ پیچ گوشتی ممولی نروید. بهترین گزینه برای این دسته از پیچ‌ها، استفاده از پیچ گوشتی جغجغه‌ای یا برقی است.
در زمان استفاده از این ابزار باید چک کنید که آیا سری آن در شیار پیچ سفت شده‌است یا خیر. لق بودن سر پیچ گوشتی در این ناحیه باعث ایجاد آسیب بر روی پیچ در زمان اعمال نیرو به آن می‌شود.
در برخی از کاربردها، به علت جنس اتصالات یا صفحه که ممکن است بسیار سخت باشد، قرار دادن پیچ و بستن آن بسیار دشوار خواهد بود و در نهایت به پیچ آسیب وارد خواهد شد. در این قبیل از کارها، باید ابتدا یک رزوه در محل مورد نظر ایجاد کنید. می‌توانید این کار را با ابزار خاص، یک مته و حتی یک وسیله نوک تیز نیز انجام دهید. با انجام این کار، احتمال آسیب وارده به پیچ به حداقل ممکن خواهد رسید. همچنین پیچ در جای صحیح خود قرار گرفته و کاملا محکم می‌گردد. این راهکار بیش‌تر در صنایع چوب مورد استفاده است.
برخی از افراد از پیچ گوشتی به عنوان وسیله‌ای برای سوراخکاری استفاده می‌کنند. توجه کنید که این‌کار باعث خراب شدن سر پیچ گوشتی و در نهایت غیر قابل استفاده شدن آن می‌شود.
به علت استفاده بسیار زیاد از پیچ گوشتی‌ها، این ابزار به مرور زمان کثیف و چرب می‌شوند. چرب بودن دسته این ابزار باعث می‌شود تا هدایت و کنترل آن در زمان کار دشوار شده و حادثه آفرین شود.
به هیچ وجه از پیچ گوشتی‌ها برای تخلیه با باتری و یا انواع خازن استفاده نکنید.
اگر از تعداد زیادی از این ابزار استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما این است که یک تابلو تهیه کنید و این ابزار را بر روی تابلو نصب کنید. با این‌کار هم از تمامی پیچ گوشتي‌هاي خود محافظت كرده‌ايد و هم آن‌ها را طبقه بندي و مرتب ساخته‌ايد كه باعث دسترسي راحت‌تر به انواع آن مي‌شود.
سر برخي از مدل‌هاي پيچ گوشتي‌ها با استفاده از خاصيت آهنربا ساخته شده‌اند. يعني نوك آن‌ها قادرند تا هر نوع پيچي را متناسب با سايز خود به سادگي نگهدارند. بدون آن‌كه پيچ گم شود. بنابراين مي‌توانيد از اين مدل‌ها براي پيچ‌هاي ريز و يا محل‌هاي با دسترسي دشوارتر استفاده كنيد.
بايد توجه كنيد كه پيچ گوشتي مورد استفاده كالما سالم باشند. از پيچ گوشتي‌هايي كه داراي ايراد هستند و يا دسته آن‌ها آسيب ديده‌است، جدا خودداري كنيد.
پيچ گوشتي‌ها به نحوي ساخته مي‌شوند كه جنس بسيار سختي داشته باشند. در كنار اين سخت بودن، خشك نيز هستند. بنابراين اگر تحت از آن‌ها به عنوان اهرم يا ديلم استفاده كنيد، ممكن است شكسته شده و قطعات آن به سمت شما پرتاب شود. كه در اين صورت ممكن است باعث آسيب به چشم و ساير اندام‌ها شود.
براي كار با تمامي ابزارها سعي كنيد از عينك ايمني استفاده كنيد.
نكته قابل توجه در زمان كار با اين وسيله اين است كه، تحت هيچ شرايطي، با يك دست پيچ گوشتي و با دست ديگر قطعه كار را نگه نداريد. علت آن نيز احتمال در رفت پيچ گوشتي از روي قطعه كار و فرو رفتن آن در دست مي‌باشد.
شايد بخواهيد براي اعمال نيرو به پيچ گوشتي در زمان بستن يا باز كزدن پيچ‌ها، دسته آن را با يك وسيله ديگر نگه داشته و نيروي مورد نياز را به آن اعمال كنيد. اين كار كاملا غلط است. اگر بخواهيد دسته ژيچ گوشتي را با يك وسيله ديگر مانند انبر دست نگهداريد، ممكن است در اثر اعمال فشار بالا به آن، باعث شكستن دسته پيچ گوشتي شويد.
براي محل‌هايي كه جريان برق از آن‌ها عبور مي‌كند، از ژيچ گوشتي‌هاي مخصوص يا فاز مترها كمك مي‌گيرند. بنابراين بايد توجه كنيد كه براي محل‌هايي با ويژگي ذكر شده، به هيچ وجه از پيچ گوشتي معمولي استفاده نكنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *