تمیز نگه داشتن ابزار

متاسفانه بیشتر مواقع کاربر به علت خستگی ناشی از کار، تمیزکاری ابزار را به آینده موکول می‌کند اما تا استفاده بعدی این تمیزکاری را فراموش می‌کند. این در صورتی است که تمیز کردن ابزار پس از استفاده اولین و ساده‌ترین قدم برای نگهداری درست آن است. انباشتگی گرد و غبار و کثیفی با گذشت زمان موجب کاهش قدرت ابزار می‌شود. این موضوع به ویژه در ابزار‌های نجاری که با براده و خاک چوب سروکار دارند بسیار حائز اهمیت است. برای تمیز کردن دستگاه می‌توانید از مسواک، پارچه نرم و پمپ باد استفاده کنید.

محافظت از ابزار در مقابل ضربه

برخورد ضربه علاوه بر آسیب ظاهری باعث ایجاد اختلال در کارکرد موتور ابزارها می‌شود. در ابزارهای دستی نیز ضربه در برخی موارد ممکن است به کلی کارایی ابزار را مختل کند

به طور مثال انبر سیم چینی که تیغه آن به علت برخورد ضربه شکسته باشد دیگه با دقت و قدرت اولیه در بریدن سیم عمل نخواهد کرد.
روغن‌کاری دوره‌ای

روغن‌کاری قطعات متحرک، بلبرینگ‌ها و چرخ دنده‌های داخلی موجب عملکرد بهتر دستگاه شده و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. بهتر است برای روغن‌کاری از روان‌کننده خشک استفاده کنید. چرا که با استفاده از روغن یا گریس برای اینکار احتمال جذب گرد و خاک بیشتر می‌شود.

جلوگیری از نفوذ رطوبت

محل نگهداری ابزار بایستی تمیز، خشک و دور از رطوبت و همچنین با تهویه مناسب باشد. رطوبت باعث زنگ‌زدگی دستگاه می‌شود. اگر در شهرهای مرطوب هستید می‌توانید از بسته‌های رطوبت‌گیر حاوی ژل سیلیکا در داخل کیف دستگاه و یا از دستگاه رطوبت‌گیر در محیط کارگاه خود استفاده کنید. همچنین از قرار دادن طولانی مدت ابزار بر روی زمین خودداری کنید چراکه رطوبت سیمان یا کاشی نیز قابل نفوذ به ابزار است.

استفاده از هر دستگاه برای کار مناسب

ممکن است شما هم از آن دسته از افرادی باشید که برای کارهای متفاوت از یک ابزار استفاده می‌کنید. اینکه با یک ابزار بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم اگرچه ظاهرا جذاب به نظر می‌رسد اما استفاده نادرست از ابزار و کاربرد آن در عملی که قابلیت انجام آن را دارد ولی برای آن طراحی نشده است، باعث آسیب رسیدن و کاهش طول عمر دستگاه می‌شود.
بررسی عملکرد دستگاه حین کار

همواره در حین کار با دستگاه عملکرد آن را تست کرده و در صورت مواجه شدن با مشکلی هر چند کوچک از ادامه کار با آن دست کشیده و تا رفع عیب کامل دستگاه از آن استفاده نکنید. همچنین بهتر است قطعاتی که نیاز به تعویض دارند نیز در اولین فرصت تعویض شده تا آسیبی به دستگاه وارد نکنند.
تیز کردن تیغه یا صفحه دستگاه

برای دستگاه‌هایی مثل اره، فرز و … کند بودن تیغه یا صفحه یکی از مهمترین عواملی است که موجب آسیب رساندن به دستگاه می‌شود. لذا با تعویض تیغه یا صفحه و اطمینان از برنده بودن آن از آسیب جدی و هزینه مضاعف برای تعمیر یا تعویض کلی دستگاه جلوگیری کنید.

لازم به ذکر است که در هنگام کار با دستگاه مراقب باشید تا دستگاه و به ویژه سیم برق آن‌ تحت فشار نباشد. برای دستگاه‌های دارای باتری نیز در صورت استفاده نکردن طولانی مدت از آن علاوه بر مجزا نگه داشتن باتری از دستگاه، شارژ مجدد باتری را هر چند وقت یکبارانجام دهید تا مشکلی برای آن پیش نیاید. در رابطه با دستگاه‌های بادی و شارژی نیز حتما پس از استفاده مخازن را خالی کنید و اتصالات را نیز مداوم چک کنید.

و در آخر توصیه می‌شود قبل از کار با هر دستگاهی دفترچه راهنمای همراه آن را مطالعه کنید تا از شرایط استفاده درست و نگهداری مطلوب آگاه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *